Dağıtımlı Hesaplama Grubu

members.jpg

http://grid.ceng.metu.edu.tr/

Dağıtımlı hesaplama İnternet, Web servisleri ve servis odaklı hesaplama mimarileri tarafından sürüklenen, açık sistem ve protokollere dayalı, yeni nesil yüksek performanslı hesaplama platformu olarak ortaya çıkmaktadır. Dağıtım yapıları bilgisayarlar, veri kaynakları, bilimsel araçlar, araştırmalar ve hatta araştırmacılar gibi coğrafi olarak dağıtık haldeki kaynakların büyük ölçekli bilimsel, mühendislik ve ticari problemlerin çözümü için paylaşımını, seçimini ve bütün bir kaynak kümesi olarak biraraya getirilmesini sağlar.

Dağıtım yapısı, tek bir organizasyon tarafından elde edilemeyecek ölçekteki kaynakların paylaşılmasını mümkün kılar. Böylelikle, yüksek enerji fiziği deneylerinde olduğu gibi büyük çaplı bilimsel deneylerin desteklenmesine olanak verir.

Bu grubun çalışmaları AB 6. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinin, Avrupa ve Dünya çapında gerçekleştirilmekte olan dağıtım yapısı oluşumlarına katılmalarını amaçlayan Güney Doğu Avrupa dağıtım yapısı tabanlı e-Altyapı Kurulması - 2 (SEE-GRID-2) projesine katılım ile başlamıştır.

Dağıtımlı hesaplama grubu dağıtım yapısı orta katman yazılım ve servisleri ile birlikte büyük çapta kaynak gerektiren alanlar için uygulama yazılımlarını geliştirme çalışmalarıyla ilgilenmektedir. Bu alanlar içinde Yapay Evrim, Biyoenformatik ve Sismik Risk Değerlendirmesi sayılabilir.

Grup Üyeleri

Doç. Dr. Ayten Akkaya (Dept. of Statistics, METU) Prof. Dr. Müslim Bozyiğit Yard. Doç. Dr. Erol Şahin Yard. Doç. Dr. Tolga Can Dr. Cevat Şener Özgür Kaya (PhD.St) Birsen Omay (MSc.St) Ahmet Ketenci (MSc.St)

Mevcut Projeler

SEE-GRID-2: Güney Doğu Avrupa dağıtım yapısı tabanlı e-Altyapı Kurulması - 2, EU FP6 RI-7-031775-SSA, 2006-2008.

Seçilmiş Yayınlar

research/grid/index.tr.txt · : 2011/02/17 11:28 Ali Anil SINACI